Dieta GAPS

Dieta GAPS to wspaniały efekt wieloletniej pracy dr Natashy Campbell-McBride. Dr Natasha jest neurologiem i dietetykiem oraz mamą chłopca u którego w wieku 3 lat zdiagnozowano autyzm, a który teraz już jako dorosły mężczyzna nie wykazuje żadnych objawów zdiagnozowanej w dzieciństwie choroby.

To wszystko dzięki determinacji jego rodziców. Jak sama dr Natasha mówi, kiedy była studentką - autyzm praktycznie nie występował - był bardzo rzadkim schorzeniem. Dr Natasha mierzyła się z takimi samymi wyzwaniami jak wielu z rodziców teraz, tak samo jak wielu z Was musiała być detektywem szukającym przyczyny choroby swojego dziecka. Jej poszukiwania i analizy doprowadziły do powstania protokołu GAPS, który opiera się na zmianie diety i powrocie do natury.

Dieta GAPS początkowo była dedykowana dzieciom z autyzmem, ale bardzo szybko okazało się, że chore jelita są źródłem wielu innych zaburzeń.

Tak powstał koncept GAPS, łączący choroby psychiczne i fizjologiczne (narządowe) ze stanem jelit.

gaps ksi  ka strona

Książka dostępna w sklepie Fundacji Laboratorium Marzeń.

Podstawą diety GAPS jest odbudowa i uszczelnienie jelit, po to aby zahamować produkcję i przepływ toksyn dostających się do organów, w tym do mózgu i powodujących objawy takie jak autyzm, ADHD, depresja, schizofrenia, choroba dwubiegunowa, choroby autoimmunologiczne,  neurologiczne, alergie, zapalenia jelit i wiele innych.

i filar

Najlepszym materiałem do odbudowy ścian jelit są dobrej jakości cegły i cement, które można znaleźć w rosołach i bulionach gotowanych na bazie mięsa i ryb wraz z kośćmi/ościami, chrząstkami i skórą.

Drugim filarem diety GAPS jest przywrócenie równowagi we florze jelitowej, dlatego do diety wprowadza się stopniowo produkty fermentowane, zarówno warzywa i soki z kiszonek, jak i domowe kefiry i jogurty na bazie mleka niepasteryzowanego.

ii filar strona

Oprócz tego z diety eliminuje się wszelkie produkty przetworzone oraz węglowodany złożone (zboża, nawet bezglutenowe i skrobiowe warzywa, jak ziemniaki i bataty) - odżywiają po równo dobrą i złą florę jelitową, a oprócz tego u wielu osób występuje zaburzenie ich trawienia.

Trzecim elementem diety, a właściwie całego protokołu GAPS jest eliminacja toksyn, dostarczanych do organizmu z otoczenia: patelni teflonowych, plastiku, chemii domowej, wielu kosmetyków, odświeżaczy powietrza i zastąpienie ich naturalnymi odpowiednikami. Wiele osób dzięki GAPS odkrywa jak cudowna jest natura i jak wiele przetworzonych, syntetycznych produktów jest im po prostu niepotrzebnych.

iii filar strona

Dietę GAPS wspiera się też innymi elementami, np. w przypadku przewlekłych zaparć, które są bardzo częstym objawem przy autyzmie i innych chorobach - lewatywami. W procesie detoksykacji organizmu bardzo pomocne są kąpiele z dodatkiem soli epsom, herbaty ziołowe i świeżo wyciskane soki. Dietę wspiera się naturalnym fermentowanym tranem z wątroby dorsza, czasami probiotykami, a w przypadku kuracji przeciwpasożytniczych również olejkami, np. z pestek dyni lub czarnuszki.

Cytując dr Natashę:

“Nie ma takich sytuacji, których nie da się poprawić, a wiele chronicznych chorób może zostać odwróconych. Jeżeli lekarze nie wiedzą czegoś, to nie oznacza, że ta wiedza nie istnieje gdzieś indziej! Nikt nie jest pozbawiony nadziei! Nikt!“.

Otwarte: Pn-Pt 8.00-18.00 So 8.00-14.00

+48 513 782 119

contact@gaps-guide.com

Obserwuj mnie:

© 2022 GAPS Guide Karolina Sorn - Cała zawartość bloga ma wyłącznie charakter informacyjny. Właściciel tej strony nie składa żadnych oświadczeń co do dokładności ani kompletności jakichkolwiek informacji na tej stronie lub znalezionych przez kliknięcie na link w tej witrynie. Właściciel nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy lub pominięcia w tych informacjach. Właściciel nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, obrażenia lub uszkodzenia spowodowane wyświetlaniem lub wykorzystaniem tych informacji. Niniejsze warunki użytkowania mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.